Nästa steg för Ornitologen och Smaken

Illustration och visionsbild över höghus

Som tidigare informerats så har det tyvärr uppstått förseningar i våra nyproduktionsprojekt Ornitologen och Smaken, till följd av entreprenören Sernekes konkurs. Nya entreprenörer ska nu upphandlas.

Konkursförvaltaren har bekräftat att de inte kommer att slutföra projekten, vilket innebär att LKF har möjlighet att påbörja upphandling av nya entreprenörer. Förfrågningsunderlag har skickat ut för båda projekten och vi siktar på att ha nya entreprenörer på plats under våren 2025, beroende på hur upphandlingen löper. Upphandlingen av det redan påbörjade byggprojektet Ornitologen har högsta prioritet.  

Vi är medvetna om att förseningen innebär utmaningar, både för kringboende, de som planerat att söka lägenhet och för våra samarbetspartners, men vi gör allt vi kan för att komma vidare och säkerställa att projekten fortskrider så snabbt och effektivt som möjligt.